Blog

korteri remondi hind

blog-construction-1

Kas korteri ülesvuntsimine lööb hinna lakke?

Ehkki korteri müügieelne remont võib elamispinna hinda tõsta kuni 15%, on sellest määravam müügiargument asukoht ja elamu üldine olukord.

Kuigi püsib nõudlus nii remontimata kui ka müügieelselt renoveeritud korterite järele, on kinnisvaramaaklerite sõnul õigete olude puhul võimalik remondiga tõsta müügihinda märkimisväärselt, kirjutab Äripäev 6. aprillil rubriigis Kinnisvara.

“Pärast majandussurutist on lõviosa inimestest endale teadvustanud, et oma põhitööga hästi tegelemine on tulusam, kui tööajast korteri või maja remontimine,” ütles Pindi Kinnisvara äärelinna piirkonna vanemmaakler Jüri Urke. Sellest tulenevalt otsitakse Urke sõnul aina üha rohkem elamispindu, mis on võimalikult sissekolimisvalmis.

Mida kallim, seda valivam ostja

Teise äärmusesse jäävad inimesed, kes ostavad teadlikult võimalikult kehvas seisukorras korteri, et selle eest võimalikult vähe maksta ja see siis enda maitse järgi renoveerida.

Maja või korteri sanitaarremont aitab turuhinnaga kinnisvarale leida ostja kiiremini, sest esteetiline välimus on oluline ostuargument. Urke sõnul tõstab remont eelkõige korteri likviidsust ehk võimaldab selle kiiremini maha müüa. “Hoolikas remont tõstab hinda ligi 5%. Samas on täheldatav, et mida kallim on piirkond, seda rohkem soovivad ostjad kodu oma maitse järgi renoveerida,” märkis Urke.

Puhtus ja kord meelitavad

Enne oma kinnisvara müümist soovitab Urke teha põhjaliku analüüsi, et määrata kindlaks, kas lõplik müügihinna tõus katab ikka müügieelse remondi maksumuse. Erinevaid faktoreid, mida arvesse võtta, on mõistagi palju.

Diana Hein Tartu kinnisvarabüroost Aaba Kinnisvara märkis, et kõige paremini müüvad praegu päris uued korterid, mida sel aastal turule ka rohkelt lisandub. Järelturu korterite puhul sõltub aga palju elamu tüübist. Vanemate puitmajade puhul eelistavad näiteks ostjad pigem ostujärgset iseremontimise varianti. 1980ndate aastate paneelmajade puhul on aga olukord pigem vastupidine. “Mulle näib, et 1980ndatest pärit elamute puhul on inimesed lihtsalt mugavamad ja emotsionaalsemad. Ilus ja korras korter tõstab palju emotsionaalset väärtust ja seetõttu on inimesed nõus ka rohkem maksma,” ütles Hein.
Parandusega 10 000 eurot hinnale otsa
Samm-sammult

Mida tasub remontida, mida mitte?

Aknad määravad. Kui korterit müügiks remontida, on kõige olulisem uute akende paigutamine. Samuti tasub siseuksed klaasiga ustega asendada – see lisab avarust. Diana Hein Tartu kinnisvarabüroost Aaba Kinnisvara soovitab – seinad sirgeks, sanitaarruumid korda ja kõik asjad võimalikult uued. Eks ostjat tõmbavad kõik kallid ja korralikult tehtud lahendused. Iseendale remontimisel ja müügiks remontimisel on enamasti siiski vahe. Endale ehitad korteri ikka kallimalt ja korralikumalt ning sellisel juhul ei pruugi ostuhinna vahe tasa tulla, märkis Arco Vara elamispindade osakonna juhi Agur Tammistu

Värv ärgu domineerigu. Turul on populaarsed neutraalsetes kreemjates toonides elupinnad. Sellises stiilis renoveeritud järelturu objektid konkureerivad juba ka uusarendustega. Lihtne remont võib müüjale sellises olukorras tähendada märkimisväärset hinnavõitu. Renoveeritud korterite puhul on edukad skandinaaviapärast stiili järgivate remondilahendustega objektid.

Totaalne lihv jäta ära. Kapitaalremont ei ole vajalik, kuna alati on võimalik, et uus omanik tahab korteri enda äranägemise järgi ümber ehitada ja seetõttu aitab kergest ületegemisest. Kes korterit müümiseks remondib, teeb selle tühjaks, heledaks ja valgeks.

Terve põrand heleda neutraalse parketiga. Erinev põrandakate eri tubades on juba üsna halb näitaja. Siseuksed vahetada kindlasti klaasidega uste vastu, mis teeb toad avaramaks. Põhimõtteliselt sobib kõik, mis teeb ruumi heledamaks.

Mitte operatsioonisaal, vaid kodu. Värvitoonidest pole kõige parem mitte otseselt valge – võib tekitada liiga steriilse operatsioonitoa mulje – vaid just erinevad kreemjad toonid nagu heleroheline. Kui seinas on tapeet, tasub see kindlasti ära vahetada, kuna juba kolme-nelja aastaga tekivad sellele mööbli varjundid, mis vähendavad kohe objekti atraktiivsust.

Vähene mööbel, suur efekt. Sisustuse puhul on mõistlik hoida minimalistlikku joont, näiteks osta korterisse mõni lihtsam ja odavam kapp, riiul või telerialus. On tõenäoline, et uus omanik tuleb sisse oma mööbliga, mistõttu ei ole põhjalikum möbleerimine otstarbekas. Küll aga võib vaid mõni edukalt paigutatud mööbliese luua korterile emotsionaalset väärtust. Põhjalikumatest sisustuslahendustest võib otstarbekas olla näiteks köögimööbli paigaldamine.

Kui kõike ei jõua, siis pool. Aga korralikult. Urmas Makko Tõnisson Kinnisvarast tõi esile, et kui korterit lõpuni remontida ei jõua, tasub remont ette võtta läbimõeldult: “Lähenemine, et igalt poolt natukene, on sellises olukorras kõige halvem. Sellisel juhul peab uus omanik kõik töö dubleerima.” Kui pole raha täismahus remondiks, siis osalise puhul on hea lahendus teha korda näiteks vannituba, köök ja tualettruumid, mis on tehniliselt keerulisemad ettevõtmised. Kui põhjalikuks remondiks ressurssi ei jagu, siis on nõudlus siiski ka selliste elupindade järgi täiesti olemas.

Ka koristus aitab müüa. Minimaalne hooldus, milleta müük selgi juhul kuigi tõenäone ei ole, oleks ruumid koristada ja üle vaadata, et ostja ei peaks nägema tilkuvaid kraane või muid katkisi seadmeid. Kuigi lõpuks loeb hind, tasub vaadata objekti laiemalt, kuna lisaks kuludele on remondi otstarbekuse hindamisel teguriteks ka asukoht ja maja üldine olukord. Kõige minimaalsem müügieelne korrastus tähendab koristamist ja katkiste asjade parandamist. Samuti tasub kõigi remondilahenduste kohta säilitada dokumendid.

Allikas: Äripäev

Lisa kommentaar